A sum of Rs. 4000 is lent on simple interest at the rate of 10% per annum. Simple interest for 5 years is how much more than the simple interest for 3 years?

A sum of Rs. 4000 is lent on simple interest at the rate of 10% per annum. Simple interest for 5 years is how much more than the simple interest for 3 years? Correct Answer Rs. 800

Given:

A sum of Rs.4000 is lent on simple interest at the rate of 10% per annum

P= 4000

R = 10%

Formula used:

S.I = (P × N × R)/100

Calculation:

S.I for 5 years = (4000 × 5 × 10)/100 = 2000

S.I for 3 years = (4000 × 3 × 10)/100 = 1200

⇒ Difference between S.I for 5 years  and S.I for 3 years = 2000 - 1200 = 800

∴ Simple interest for 5 years is 800 more than the simple interest for 3 years.

Related Questions