A sum of Rs. 100000 is lent out in two parts, 1st part at 5% per annum and 2nd part at 6% per annum. If simple interest received on the sum given at 5% per annum is Rs. 765 more than the simple interest on the sum given at 6% in 1 year period. Find the sum which is lent at 6% per annum.

A sum of Rs. 100000 is lent out in two parts, 1st part at 5% per annum and 2nd part at 6% per annum. If simple interest received on the sum given at 5% per annum is Rs. 765 more than the simple interest on the sum given at 6% in 1 year period. Find the sum which is lent at 6% per annum. Correct Answer Rs. 38500

Suppose Rs. x are lent at 5% and Rs. (100000 - x) are lent at 6% per annum

⇒ /100 - /100 = 765

⇒ 5x/100 - 6000 + 6x/100 = 765

⇒ 11x/100 = 6765

⇒ x = 61500

∴ Sum which is lent at 6% per annum = 100000 - 61500 = Rs. 38500

Related Questions