An ice cream parlour makes ice cream costing Rs. 100 per litre and costs Rs. 100 per litre to store it. If daily production is stored in a cylindrical container with 42 cm diameter and 16 cm height, filled to the brim. It is sold in cones of diameter 7 cm and length 12 cm with a marked price of Rs. 50. How much discount should be given to gain 25%?
An ice cream parlour makes ice cream costing Rs. 100 per litre and costs Rs. 100 per litre to store it. If daily production is stored in a cylindrical container with 42 cm diameter and 16 cm height, filled to the brim. It is sold in cones of diameter 7 cm and length 12 cm with a marked price of Rs. 50. How much discount should be given to gain 25%? Correct Answer 23%
Solution :
Given data :
Cost of production of ice cream = 100 + 100
⇒ Rs. 200/liter
Dimensions of the cylindrical storage container,
Diameter = 42 cm
Height = 16 cm
Dimensions of the cone,
Diameter = 7 cm
Height = 12 cm
M.R.P. of cone = Rs. 50
Profit % of icecream parlour = 25%
Formulae / Concepts used :
Volume of cylinder = π × r2 × h
The volume of cone = 1/3 π × r2 × h
1 liter = 1000 cm3
Selling Price = (100 – Discount %)/100
Selling Price = (100 + Profit %)/100
Discount % = × 100
Radius = Diameter/2
Calculation :
The volume of ice cream produced = π × r2 × h
⇒ 22/7 × 21 × 21 × 16
⇒ 22176 cm3
⇒ 22176/1000 litre
The cost price of ice cream = 200 × 22176\1000
⇒ 4435.2 Rs.
The selling price of Ice cream with 25% profit = 4435.2 × (5/4)
⇒ 5544 Rs.
The volume of candy = π × r2 × h
⇒ 22/7 × 7/2 × 7/2 × 12
⇒ 154 cm3
Total no. of candies that can be made from ice cream = (Total volume of ice cream)/(Volume of a cone)
⇒ 22176/154
⇒ 144
The selling price of each cone = 5544/144
⇒ Rs. 38.5
Discount % = × 100
⇒ × 100
⇒ 11.5 × 2
⇒ 23%
∴ Ice cream parlour should give a discount of 23%.