A train shuttles between stations A and B, and stops at 5 intermediate stations for 5 mins each. Assume that stations A and B are  60 km apart, and the train is moving at a speed of 50 kmph, how long will it take to reach B?

A train shuttles between stations A and B, and stops at 5 intermediate stations for 5 mins each. Assume that stations A and B are  60 km apart, and the train is moving at a speed of 50 kmph, how long will it take to reach B? Correct Answer 97 min

Given

Total stations between A and B = 5

Distance between each station = 60 km

Speed of Train = 50 kmph

Wait at Each station = 5 mins

Formula used

Time = Distance / speed

Calculation

A .. 1 .. 2 .. 3 .. 4 .. 5 .. B

Total distance between A and B = 60 km

Time taken to travel 60 km = 60/50 hr

⇒ (60/50) × 60 min

⇒ 72 min

Total waiting time = 5 × 5 = 25 min

∴ Total time taken = 72 + 25 = 97 min

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.