A train shuttles between stations A and B, and stops at 5 intermediate stations for 5 mins each. Assume that the stations are at equal intervals of 10 km, and the train is moving at a speed of 50 kmph, how long will it take to reach B ?
A train shuttles between stations A and B, and stops at 5 intermediate stations for 5 mins each. Assume that the stations are at equal intervals of 10 km, and the train is moving at a speed of 50 kmph, how long will it take to reach B ? Correct Answer 97 min
[ alt="que 4" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/07/que%204.png" style="width: 645px; height: 126px;">
Given:
The number of intermediate stations = 5
Speed of train = 50 km/hr
Formula used:
Speed = Distance travelled / Total time taken
Calculation:
Total distance between stations A and B = 10 × 6 = 60 km
Time taken during running of train = Distance/Speed = 60/50 km/hr
⇒ (60/50) × 60 minutes = 72 minutes
Time taken at intermediate stations = 5 × 5 minutes = 25 minutes
So, the total time taken to reach station B = 72 + 25 = 97 minutes
∴ The train will take 97 minutes to reach station B.