Fourteen women can prepare 45 dishes in 10 days if they work for 9 hours in a day. If the number of women gets reduced by 50% and the number of dishes reduces by 33.33%, in how many days will they finish preparing the dishes if they work for 3 hours in a day?
Fourteen women can prepare 45 dishes in 10 days if they work for 9 hours in a day. If the number of women gets reduced by 50% and the number of dishes reduces by 33.33%, in how many days will they finish preparing the dishes if they work for 3 hours in a day? Correct Answer 40
Given:
Fourteen women can prepare 45 dishes in 10 days if they work for 9 hours in a day.
Formula used:
1.) MDH/W is constant.
2.) M1 × D1 × H1/W1 = M2 × D2 × H2/W2
Where,
M → The number of men
H → The number of hours
D → The number of days
W → The amount of work
Calculation:
Fourteen women can prepare 45 dishes in 10 days if they work for 9 hours in a day.
The number of women gets reduced by 50%
Number of women = 14 × 50/100 = 7
The number of dishes reduces by 33.33%
Number of dishes = 45 × (100 – 33.33)/100
⇒ 45 × 66.66/100
⇒ 45 × 200/300 = 30
Let the number of days be x.
M1 × D1 × H1/W1 = M2 × D2 × H2/W2
⇒ (14 × 10 × 9)/45 = (7 × x × 3)/30
⇒ x = 40 days
∴ In 40 days will 7 men can preparing the remaining dishes if they work for 3 hours in a day.