Given bar graph shows, total expenditure and the gross receipts of a company (in Rs. crores). Study the graph and answer the question that follows:   In order to make a profit of 20% what should have been the gross receipts (in crore Rs.) in 1995-96, if the total expenditure remained the same?

Given bar graph shows, total expenditure and the gross receipts of a company (in Rs. crores). Study the graph and answer the question that follows:   In order to make a profit of 20% what should have been the gross receipts (in crore Rs.) in 1995-96, if the total expenditure remained the same? Correct Answer 6600

Given:

Expenditure in the year 1995-96 = 5500

Profit % = 20%

Formula used:

Profit % = (Profit/Expenditure) × 100

Profit = Recipient - Expenditure

Calculation:

∵ Profit % = (Profit/Expenditure) × 100

⇒ 20 = (profit/5500) × 100

⇒ 20 = Profit/55

⇒ Profit = 55 × 20 = 1100

∴ Receipts = Expenditure + Profit

⇒ Receipts = 5500 + 1100

⇒ Receipts = 6600

 

Related Questions