In the given bar graph, the first bar shows the income and the second bar shows the expenditure of a company. Study the graph and answer the question that follows. The expenditure from 2001 to 2002 is decreased by what percentage?

In the given bar graph, the first bar shows the income and the second bar shows the expenditure of a company. Study the graph and answer the question that follows. The expenditure from 2001 to 2002 is decreased by what percentage? Correct Answer 25%

Formula Used:

Percentage decrease = (x1 -  x2)/x× 100

x1 → Original number 

x→ New number 

Calculation:

Expenditure in 2001 = 20 lakhs

Expenditure in 2002 = 15 lakhs

Decrement = 20 - 15 = 5 lakhs

∴ Required percentage = (5/20) × 100 = 25%

Related Questions