The given pie chart shows the percentage distribution of 450 employees in an organization. Read the pie chart and answer the question that follows. If 75% of the employees in department D are males, how many female employees are there in that department?

The given pie chart shows the percentage distribution of 450 employees in an organization. Read the pie chart and answer the question that follows. If 75% of the employees in department D are males, how many female employees are there in that department? Correct Answer 9

Given:

Percentage distribution of employees in an organization

Department A = 20%

Department B = 14%

Department C = 16%

Department D = 8%

Department E = 20% 

Department F = 22%

Total employees in the organization = 450 = 100%

Calculations:

Number of employees in Department D = (8 × 450)/100 = 36

75% of employees of Department D are male 

So, 25% of employees of Department D are female

Number of female Employees in Department D = (25 × 36)/100 = 9

∴ The number of female employees in Department D is 9.

Related Questions