Two trains crossed each other in 10 sec. The length of one of the trains is 510 m, while the ratio of their speed is 3 ∶ 2. Approximately in how many second the faster train will cross a platform half its length, if its given speed of slower train is 129.6 km/hr and longer train travels in slower speed?
Two trains crossed each other in 10 sec. The length of one of the trains is 510 m, while the ratio of their speed is 3 ∶ 2. Approximately in how many second the faster train will cross a platform half its length, if its given speed of slower train is 129.6 km/hr and longer train travels in slower speed? Correct Answer 10.83 sec
The ratio speed of trains are = 3 ∶ 2
∴ Let the speed of train be 3x and 2x respectively
According to question,
2x = 129.6 km/hr
⇒ 2x = 129.6 × (5/18) m/s
⇒ 2x = 36 or x = 18
∴ 3x = 3 × 18 = 54 m/s
Now, let the length of second train be y m.
⇒ (510 + y)/(54 + 36) = 10
⇒ 510 + y = 900
⇒ y = 390 m
∴ Length of faster train = 390 m
Length of platform = 390/2 = 195m
∴ Time taken to cross the platform
⇒ (390 + 195)/54
⇒ 585/54 = 10.83 sec
∴ The faster train will cross a platform in 10.83 sec