The pie chart shows the shirts proportion of sizes sold by a shop in a year. If the total number of shirts sold was 20000, then by how much does the second highest and second lowest selling sizes differ?

The pie chart shows the shirts proportion of sizes sold by a shop in a year. If the total number of shirts sold was 20000, then by how much does the second highest and second lowest selling sizes differ? Correct Answer 3000

Calculation:

From the graph,

100% → 20,000

Second highest selling size = M = 24%

Second lowest selling size = XXL = 9%

Difference between second highest and second lowest selling sizes = 24% — 9% = 15%

The difference in number = 15 × 20,000/100 = 3000

∴ The required difference is 3000.

Related Questions