In a factory capacity of a solution tank A is 70% of the capacity of the another tank B. If Tank A’s full capacity is 14000 gallons and at one particular moment it is 80% full and Tank B is 40% full. How many more gallons of solution are in tank A than in Tank B ?

In a factory capacity of a solution tank A is 70% of the capacity of the another tank B. If Tank A’s full capacity is 14000 gallons and at one particular moment it is 80% full and Tank B is 40% full. How many more gallons of solution are in tank A than in Tank B ? Correct Answer 3200 Gallons

Given 

Tank A capacity = 14000 gallons 

Formula Used 

Percentage = (actual/Total) × 100 

Calculation 

Capacity of tank B = (14000/70) × 100 = 20000 gallons 

80% of tank A = 80% of 14000 = 11200 gallons

40% of tank B = 40% of 20000 = 8000 gallons 

Difference in tank A and tank B = 11200 - 8000 = 3200 gallons 

∴ 3200 gallons are solution are in tank A more than tank B 

Related Questions