One Sugar Solution has 17% sugar. Another sugar solution has 7% sugar. How many liters’ of the second solution must be added to the 20L of the first solution to make a solution of 12 % sugar?

One Sugar Solution has 17% sugar. Another sugar solution has 7% sugar. How many liters’ of the second solution must be added to the 20L of the first solution to make a solution of 12 % sugar? Correct Answer 20 L

Given:

Concentration of first solution = 17%

Concentration of second Solution = 7%

Concentration of final solution = 12%

Calculation:

Let required amount of second solution to be added = a L

∴ (17 × 20 + 7a)/(20 + a) = 12

⇒ 340 + 7a = 240 + 12a

⇒ 5a = 100

⇒ a = 20

∴ 20L of second solution must be added.

Shortcut Trick

12% is the exact average of 7 and 17.

This will be only possible if the quantities of both 7% concentrated and 17% concentrated solution are the same.

∵ The first solution is 20L,

∴ The second solution must be 20L.

Related Questions