A shopkeeper combined X liters of a solution containing 10% of certain material Q, with 10 liters of another solution that contained 2% of that materiale Q, to produce Z liters of a solution that had 5% of Q. What is the value of X?

A shopkeeper combined X liters of a solution containing 10% of certain material Q, with 10 liters of another solution that contained 2% of that materiale Q, to produce Z liters of a solution that had 5% of Q. What is the value of X? Correct Answer 6 liters

Hints: x লিটার Q উপাদান আছে = x এর 10/100 = x/10 10 লিটার Q উপাদান আছে = 10এর 2/100 = 1/5 Z লিটারে Q উপাদান আছে = ( x + 10) এর 5/100 = (x + 10)/20 শর্তমতে, x/10 + 1/5 = (x + 10) / 20 10x + 20 = 5x + 50 10x - 5x = 50 - 20 5x = 30 x = 6

Related Questions