Sudha, Sita and Ravita are three friends invested in a business in the ratio of 7 : 8 : 6. If Sudha and Ravita invested for one year, then Sita should invest for how many months if she wants to receive 40% of the total profit at the end of one year?
Sudha, Sita and Ravita are three friends invested in a business in the ratio of 7 : 8 : 6. If Sudha and Ravita invested for one year, then Sita should invest for how many months if she wants to receive 40% of the total profit at the end of one year? Correct Answer 13 months
Given
Ratio of Sudha, Sita and Ravita’s investment in business = 7 : 8 : 6.
Time of Sudha and Ravita investment = 1 year
Sita’s share in profit = 40%
Formula used
Investment = capital × Time
Calculation
Let Sita invested for months = x month
The ratio of their share = 7 × 12 : 8 × x : 6 × 12
⇒ 84 : 8x : 72
Share of Sita in profit is 40% so,
According to question
⇒ 8x / (84 + 8x + 72) = 40%
⇒ 8x/ (84 + 8x + 72) = 2/5
⇒ 40x = 168 + 16x + 144
⇒ 24x = 312
⇒ x = 13
∴ To earn 40 % profit Sita has to invest for 13 months.