A bartender makes a mixture of 18 litres of wine and soda, it contains 30% soda. How much soda should be added to it to increase the percentage of soda to 40%?

A bartender makes a mixture of 18 litres of wine and soda, it contains 30% soda. How much soda should be added to it to increase the percentage of soda to 40%? Correct Answer 3

Given:

Quantity of mixture is 18 litres

Percentage of soda is 30%

Percentage of wine is 70%

Calculation:

Quantity of soda = 30% of 18 = 5.4 litres

Quantity of wine = 70% of 18 = 12.6 litres

Let the quantity of soda added be x

Total quantity = 18 + x

According to the question

(5.4 + x)/(18 + x) = 40/100

⇒ (5.4 + x)/(18 + x) = 2/5

⇒ 27 + 5x = 36 + 2x

⇒ x = 3 litres

∴ The required quantity of soda is 3 litres.

Shortcut Trick

 [ alt="F1 Piyush Madhuri 02.06.2021 D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/06/F1_Piyush_Madhuri_02.06.2021_D2.png" style="height: 159px; width: 120px;">

Ratio = 6 : 1

⇒ 6 = 18 litres

⇒ 1 = 3 litres 

∴ The required quantity of soda is 3 litres.

Related Questions

What will be the final concentration of soda in a mixture of water and soda when 30 litres of soda in added to the mixture? Statement I: Initial quantity and concentration of soda in the mixture were 20 L and 40% Statement II: Initially, water and soda in the mixture were in the ratio 3 : 2.