The following pie chart shows information about the production of chocolates by the company "LMN". The revenue produced by the sales of all the products is $ 12,400. What is the revenue produced by the sale of candies?

The following pie chart shows information about the production of chocolates by the company "LMN". The revenue produced by the sales of all the products is $ 12,400. What is the revenue produced by the sale of candies? Correct Answer $ 5580

The revenue produced by the sales of all the products = $ 12,400.

the revenue produced by the sale of candies = 45% of Total Revenue produced

= (45 × 12400)/100

= 5580

Hence, "$ 5580" is the correct answer.

Related Questions