A train travels at a speed of 75 km/h without a halt and at a speed of 66 km/h with a halt. How many minutes does the train stop on an average per hour?

A train travels at a speed of 75 km/h without a halt and at a speed of 66 km/h with a halt. How many minutes does the train stop on an average per hour? Correct Answer 7.2

Given:
The train's speed is 75 km/h without a halt and 66 km/h with a halt

Formula used:

Speed = distance/time

Calculation:

Let the distance be 1650 km(LCM of 75 and 66)

Time without halt = 1650/75 = 22 hours

Time with halt = 1650/66 = 25 hours

Difference in time 3 hours = 180 minutes

∴ Average halt per hour = 180/25 = 7.2 min/hr

Related Questions