A train travels at a speed of 70 km/h without a stop and with a speed of 63 km/h with a stop. How many minutes does the train stop on an average per hour?

A train travels at a speed of 70 km/h without a stop and with a speed of 63 km/h with a stop. How many minutes does the train stop on an average per hour? Correct Answer 6

Given:
The train's speed is 70 km/h without stoppages and 63 km/h with stoppages

Formula used:

Speed = Distance/Time

Calculation:

Let the distance be 630 km(LCM of 70 and 63)

Time without stoppage = 630/70 = 9 hours

Time with stoppage = 630/63 = 10 hours

Difference in time 1 hour = 60 minutes

∴ Average stoppage per hour = 60/10 = 6 min/hr.

Related Questions