Excluding stoppages, the speed of a bus is 54 kmph and including stoppages, it is 45 kmph, For how many minutes does the bus stop per hour?
Excluding stoppages, the speed of a bus is 54 kmph and including stoppages, it is 45 kmph, For how many minutes does the bus stop per hour? Correct Answer 10 minutes
Given:
Speed of Bus without stoppage is 54 km/h and with stoppage is 45 km/h
Formula used:
Speed = Distance/Time
Calculation:
The speed of a bus with stoppages = 54 km/hr
The speed of a bus without stoppages = 45 km/hr
Speed difference = 54 - 45 = 9 km/hr
Therefore, due to stoppages, it covers 9 km less.
By using the above formula,
Time is taken to cover 9 km = (9/54) × 60 = 10 min
∴ The bus stop is 10 min per hour.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025