The volume of a conical tent is 9856 m3 and the area of its base is 616 m2. Find the length of the canvas required to build the tent where the width of canvas is 2m.

The volume of a conical tent is 9856 m3 and the area of its base is 616 m2. Find the length of the canvas required to build the tent where the width of canvas is 2m. Correct Answer 1100 m

Given:

The volume of a conical tent is 9856 m3

And the area of its base is 616 m2

The width of canvas is 2 m

Calculation:

Let the radius and height of the conical canvas be r and h respectively

According to question,

1/3 × π × r2 × h = 9856      ----(i)

And, π × r2 = 616      ----(ii)

So, r = 14 m

From (i) and (ii), we get

1/3 × 616 × h = 9856

So, h = 48 m

Now, slant height (l) = √(142 + 482) = 50 m

Area of canvas used to make the tent = π r l

⇒ 22/7 × 14 × 50 = 2200 m2

So, the length of required canvas = 2200/2

∴ 1100 m

Related Questions