Two friends Ansu and Pedri bought a tempo to start a transportation business on 1st October, 2020 where Ansu paid 3/8th of the total price of the tempo and the rest was paid by Pedri and the condition was that Pedri will run the business on every even dates and Ansu will run on the odd days and 25% of the total profit will be divided on the basis of the labor of each individual and the rest of the profit will be divided as per the investment. If the total income at the end of the month of October was Rs.12400, then what was the share of Ansu?

Two friends Ansu and Pedri bought a tempo to start a transportation business on 1st October, 2020 where Ansu paid 3/8th of the total price of the tempo and the rest was paid by Pedri and the condition was that Pedri will run the business on every even dates and Ansu will run on the odd days and 25% of the total profit will be divided on the basis of the labor of each individual and the rest of the profit will be divided as per the investment. If the total income at the end of the month of October was Rs.12400, then what was the share of Ansu? Correct Answer 5087.50

Given:

Ansu paid 3/8th of the initial amount.

Ansu worked on odd days and Pedri worked on even days.

25% of the total profit will be divided as per labor and rest 75% will be divided as per investment.

Formula used:

Profit = total profit × (part share / total share)

Calculation:

Ratio of the investment of Ansu and Pedri = 3 : 5

Total profit = Rs.12400

Profit to be divided according to labor = 12400/4 = Rs.3100

Profit to be divided according to investment = 12400-3100 = Rs.9300

Ansu’s share for investment = 9300 × 3/8 = 3487.50

Ansu’s share for labor = 3100 × 16/31 = 1600

Total payment for Ansu = 3487.50 + 1600 = Rs.5087.50

Related Questions