The speed of a train’s engine is 56 km / hr when no compartment is attached with it. Decrease in speed is directly proportional to the square root of number of compartments. When 16 compartments are joined, then, speed of the engine is 24 km / hr. Then, find out the maximum number of compartments that can be joined to engine?
The speed of a train’s engine is 56 km / hr when no compartment is attached with it. Decrease in speed is directly proportional to the square root of number of compartments. When 16 compartments are joined, then, speed of the engine is 24 km / hr. Then, find out the maximum number of compartments that can be joined to engine? Correct Answer 48
Given:
According to question -
Δs α √N
⇒ Δs = k√N
Where, Δs = Difference in speed
k = Proportionality constant
N = Number of compartment
Calculation:
According to question -
⇒ (56 - 24) = k√16
⇒ 32 = k × 4
⇒ k = 8
If we joined maximum compartments then engines speed become 0 km / hr.
Therefore, (56 - 0) = k√n
⇒ 56 = 8√n
⇒ √n = 7
⇒ n = 49
To run engine we have to attach 1 less compartment, so, number of compartments to run engine = 49 - 1 = 48