A 2 kVA transformer has iron loss of 150 W and full load copper loss of 250 W. The maximum efficiency of the transformer will occur when the total loss is:

A 2 kVA transformer has iron loss of 150 W and full load copper loss of 250 W. The maximum efficiency of the transformer will occur when the total loss is: Correct Answer 300 W

The efficiency of a transformer will be maximum when copper losses are equal to iron losses. Iron losses include both hysteresis and eddy current losses.

Copper losses = 250 W

Iron losses = 150 W

At maximum efficiency, copper losses = 150 W

Total losses = 150 + 150 = 300 W

Related Questions