A 500 kVA transformer is having efficiency of 95% at full load and also at 60% of full load; both at unity power factor. Then Pi is ___________
A 500 kVA transformer is having efficiency of 95% at full load and also at 60% of full load; both at unity power factor. Then Pi is ___________ Correct Answer 9.87 kW
Efficiency of a transformer is given by, . Thus, η= 500*1/ (500 + Pi +PC) = 0.95. also from the second condition given η= 500*0.6/ (500*0.6 + Pi +0.6^2*PC) = 0.95. Thus, solving simultaneously we get 9.87 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025