Determine the conductance (in Siemens) of a conductor, when the potential difference between the ends of the conductor is 30 V and the current flowing through the conductor is 3 A

Determine the conductance (in Siemens) of a conductor, when the potential difference between the ends of the conductor is 30 V and the current flowing through the conductor is 3 A Correct Answer 0.1

Given that,

Given that, Potential Difference (V) = 30 V

Current (I) = 3 A

Conductance (G) = I/V = 3/30 = 0.1 Siemens

Related Questions