Determine the heat dissipated (in Joule) through a conductor of 10 ohms resistance, when 1 A of current is flowing through the conductor for 5 seconds.

Determine the heat dissipated (in Joule) through a conductor of 10 ohms resistance, when 1 A of current is flowing through the conductor for 5 seconds. Correct Answer 50

Given that, resistance (R) = 10 Ω

Current (I) = 1 A

Time (t) = 5 seconds

Energy = I2Rt = 12 × 10 × 5 = 50 Joules

Related Questions