Determine the deflection sensitivity (in m/V) of a CRO, when the value of the deflection factor is 0.5 V/m.
Determine the deflection sensitivity (in m/V) of a CRO, when the value of the deflection factor is 0.5 V/m. Correct Answer 2
Given that, deflection factor (d) = 0.5 V/m
Deflection sensitivity (s) is the reciprocal of deflection factor.
s = 1/d = 1/0.5 = 2 m/V
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025