Consider a measuring system consisting of a sensor, an amplifier and an oscilloscope. The sensitivity of each equipment is as follows : Sensor sensitivity : 0.4 mV/°C, Amplifier gain : 5.0 V/mV, and Oscilloscope sensitivity : 10 mV/V. What is the sensitivity of complete measurement system ?
Consider a measuring system consisting of a sensor, an amplifier and an oscilloscope. The sensitivity of each equipment is as follows : Sensor sensitivity : 0.4 mV/°C, Amplifier gain : 5.0 V/mV, and Oscilloscope sensitivity : 10 mV/V. What is the sensitivity of complete measurement system ? Correct Answer 20 mV/°C
Given that,
Sensitivity of sensor SA = .4 mV/°C
Sensitivity of amplifier gain SB = 5 V/mV
Sensitivity of Oscilloscope SC = 10 mv/V
Overall sensitivity = Product of all sensitivities = SA × SB × SC = .4 × 5 × 10 = 20 mV/°C
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025