A garrison of 600 soldiers had food stock sufficient for 25 days when the rate of consumption is 3 kg/day/soldier. If the rate of consumption is 2.5 kg/day/soldier and the total strength of the garrison is 900, after the food stock will last for how many days?
A garrison of 600 soldiers had food stock sufficient for 25 days when the rate of consumption is 3 kg/day/soldier. If the rate of consumption is 2.5 kg/day/soldier and the total strength of the garrison is 900, after the food stock will last for how many days? Correct Answer 20
Total food = 600 × 25 × 3 = 45000 kg
Let the food stock will last for x days
45000 = 900 × 2.5 × x
⇒ x = 20 days
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025