The average age of the employees of an office, having 10 employees was 48 years. When an employee 53 years resigned from office and another employee died on same day. So a new employee joins the office aged 34. Next year in the same month the average age of 9 employees was found to be 46 years. Find the age of the late employee at the time of his death.

The average age of the employees of an office, having 10 employees was 48 years. When an employee 53 years resigned from office and another employee died on same day. So a new employee joins the office aged 34. Next year in the same month the average age of 9 employees was found to be 46 years. Find the age of the late employee at the time of his death. Correct Answer 56

Let, the age of the late employee be x.

Just before death and resignation,

Total age of employees = 10 × 48 = 480

Just after death and resignation

Total age of 9 employees = 480 - (53 + x) + 34

One year later,

Total age of employees = 9 × 46 = 414

∴ One year later, after the incident, each of the 9 employees age is increased by 1 year

∴ 9 × 1 needs to be added,

Total age = + (9 × 1) = 470 - x

∴ 470 – x = 414

⇒ x = 56

Related Questions