An archer can hit the target at a certain percentage of accuracy. If the weather gets windy, his accuracy reduces by 20%. If he can hit the target 196 times out of 350 shots when the weather is windy, what is his strike rate with 250 shots under normal conditions?
An archer can hit the target at a certain percentage of accuracy. If the weather gets windy, his accuracy reduces by 20%. If he can hit the target 196 times out of 350 shots when the weather is windy, what is his strike rate with 250 shots under normal conditions? Correct Answer 175 shots
Given:
If the weather gets windy, his accuracy reduces by 20%
He can hit the target 196 times out of 350 shots when the weather is windy
Calculation:
Let percentage of accuracy at normal condition be x
⇒ In windy conditions, accuracy reduces by 20%
⇒ x - 0.2x = 0.8x
He can hit the target 196 times out of 350 shots when the weather is windy
∴ 0.8x = (196/350) × 100
⇒ x = 70%
⇒ At normal condition, his accuracy = 70%
Now,
His strike rate with 250 shots under normal conditions = 250 × (70/100) = 175 shots