Two parallel slits 1 millimetre apart are placed 1 metre away 6-om the screen. What is the fringe separation due to interference effect, when a beam of wavelength 500 nanometres is incident on them? 

Two parallel slits 1 millimetre apart are placed 1 metre away 6-om the screen. What is the fringe separation due to interference effect, when a beam of wavelength 500 nanometres is incident on them?  Correct Answer 0.5 mm

The correct answer is 0.5 mm.

Key Points

  • We know that wavelength = (fringe width x distance between slit and eyepiece)/ distance between two coherent sources
  • Here, wavelength = 500 x 10^ -9 m
  • Distance between slit and eyepiece = 1 millimeter.
  • Distance between two coherent sources = 1 meter
    • Fringe width = (500 x 10^-9 x 1)/ (1 x 10^-3) = 0.5 mm.
  • Hence, the fringe separation due to the interference effect is 0.5 mm.

Related Questions