Two narrow and parallel slits 0.08 cm apart are illuminated by a light of frequency 6 X 1011 kHz. At what distance from the slits should the screen be placed to obtain fringe width of 0.6 mm?
Two narrow and parallel slits 0.08 cm apart are illuminated by a light of frequency 6 X 1011 kHz. At what distance from the slits should the screen be placed to obtain fringe width of 0.6 mm? Correct Answer 1.28 m
Here, d = 0.08 cm = 8 X 10-4 m, β = 0.6mm = 6 X 10-4 m λ = c/v = 3 X 108/8 X 1014 = 3.75 X 10-7 m D = βd/λ = 1.28 m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025