Pipe A can fill a tank 18 hours while pipe B can empty a tank in 12 hours. Both the pipes are opened when the tank was completely filled. Pipe B is closed after 12 hours. If pipe A along with C can fill the tank, which is emptied in 4 hours, then find the time taken by pipe C to fill the completely empty tank alone?
Pipe A can fill a tank 18 hours while pipe B can empty a tank in 12 hours. Both the pipes are opened when the tank was completely filled. Pipe B is closed after 12 hours. If pipe A along with C can fill the tank, which is emptied in 4 hours, then find the time taken by pipe C to fill the completely empty tank alone? Correct Answer 36 hours
Given:
Pipe A can fill a tank 18 hours.
Pipe B can empty a tank in 12 hours.
Formula Used:
Total work = Efficiency × Time taken
Calculation:
|
Total Work done = LCM of days = 36 |
||
|
|
Days |
Efficiency |
|
A |
18 |
2 |
|
B |
12 |
3 |
The total capacity of the tank = 36 units
According to the question:
The tank empty in 12 hours when both pipes are opened = (3 - 2) × 12 = 12 units
Let the efficiency of C be x unit/hour
Time taken to fill the empty tank by A and C together = 4 hours
⇒ (x + 2) × 4 = 12
⇒ x = 1 unit/hour
Time taken by Pipe C to fill the tank alone = 36/1 = 36 hours
∴ Time taken by Pipe C to fill the tank alone is 36 hours.