when an object is dropped from a height the time taken to fall varies according to the square root of the distance, an object dropped from a height of 17.64 m takes 6 sec to reach the ground. find the time taken by the object to reach the ground when it is dropped from a height of 31.36 m.  

when an object is dropped from a height the time taken to fall varies according to the square root of the distance, an object dropped from a height of 17.64 m takes 6 sec to reach the ground. find the time taken by the object to reach the ground when it is dropped from a height of 31.36 m.   Correct Answer 8 sec

CALCULATION:

Let the time be T and the distance be D

A.T.Q

T ∝ √D

Let k be the proportionality constant

T = k √D 

6 = k √17.64

k = 6/4.2 = 10/7

Time to fall 31.36 m

T = k √31.36

T = 10/7 × 5.6

T = 8 sec

Related Questions