Students in a class like three different drinks; tea, coffee, and water. 60% of total students like more than one drink and 15% of total students like all three drinks, then what is the ratio of students who like exactly two drinks to the students who like exactly one drink?

Students in a class like three different drinks; tea, coffee, and water. 60% of total students like more than one drink and 15% of total students like all three drinks, then what is the ratio of students who like exactly two drinks to the students who like exactly one drink? Correct Answer 9 : 8

GIVEN:

60% of total students like more than one drink and 15% of total students like all three drinks.

CONCEPT:

Venn diagram

CALCULATION:

[ alt="F1 Maanik.G 30-07-2020 Savita D3" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/20/08/F1_Maanik.G_30-07-2020_Savita_D3.png" style="width: 196px; height: 218px;">

Students who like more than one drink = p + q + r + m = 60% of total students

Students who like all the three drink = m = 15% of total students

⇒ Students who like exactly two drinks = p + q + r = 60% - 15% = 45%

⇒ Students who like exactly one drink = a + b + c = 100% - 60% = 40%

∴ Required ratio = 45 : 40

= 9 : 8

Related Questions