In a college, 45% of students drink coffee, 60% of students drink Tea and 10% of students don’t drink anything. There are 675 Students who drinks both coffee and Tea. Find the total number of students who drink only one type of drink.
In a college, 45% of students drink coffee, 60% of students drink Tea and 10% of students don’t drink anything. There are 675 Students who drinks both coffee and Tea. Find the total number of students who drink only one type of drink. Correct Answer 3375
GIVEN :
In a college, 45% of students drink coffee, 60% of students drink Tea and 10% of students don’t drink anything.
There are 675 Students who drinks both coffee and Tea.
CONCEPT :
Percentage
ASSUMPTION :
Let M% of students who drinks both coffee and Tea.
⇒ 100 = 45 - M + 60 + 10
⇒ M = 15%
CALCULATION :
Total number of students in a college
= 675 × 100/15
= 4500
Total number of students who drinks only coffee
= 45/100 × 4500 - 675
= 1350
Total number of students who drinks only tea
= 60/100 × 4500 - 675
= 2025
∴ Total number of students who drink only one drink = 1350 + 2025
= 3375