A bill was passed in Lok Sabha where 55% members were in favour of the bill, 5% did not vote and the rest were against the bill. Find the difference in the number of members who were in favour and against the bill, if the number of members who did not cast their votes are 150.

A bill was passed in Lok Sabha where 55% members were in favour of the bill, 5% did not vote and the rest were against the bill. Find the difference in the number of members who were in favour and against the bill, if the number of members who did not cast their votes are 150. Correct Answer 450

Members against the bill = 100% – 55% - 5% = 40%

Required difference = 55% - 40% = 15%

15% = 3 × 5% = 3 × 150 = 450 

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. In an election there are three candidates A, B and C.What is the difference between the votes received by A and C if 15% of voters in the city didn't cast their vote? I A got 40% votes and got 7650 less votes than combined votes of B and C. Difference between the votes of B and C is 1850. B got more votes than C. II To win the election a candidate requires 33% of the total eligible votes and A won the election by 450 votes.