Saket and Rakesh are brothers whose shops are located at a distance of 10 km and 12 km respectively from their home. Both of them start at the same time from home every day and reach their respective shops exactly at 8 am. When they decided to swap shops for a day, Saket started 4 minutes earlier than Rakesh. If both of them reached on time, what is the speed of Rakesh?
Saket and Rakesh are brothers whose shops are located at a distance of 10 km and 12 km respectively from their home. Both of them start at the same time from home every day and reach their respective shops exactly at 8 am. When they decided to swap shops for a day, Saket started 4 minutes earlier than Rakesh. If both of them reached on time, what is the speed of Rakesh? Correct Answer 66 km/hr
Since, ratio between distance covered by Saket and Rakesh = 10 : 12 = 5 : 6
∴ Ratio between Speed of Saket and Rakesh = 5 : 6
Let speed of Saket and Rakesh be 5 x and 6 x respectively.
∴ 12/5x - 10/6x = 4/60
⇒ (72 - 50) /30x = 4/60
⇒ 22/30x = 4/60
⇒ 60 × 22 = 120 x
∴x = (60 × 22)/120
∴ x = 11
∴ Speed of Rakesh = 66 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025