A’s average speed when he travels from home to office is 20% more than when he travels from office to home. He takes a break of 15 minutes for breakfast during his traveling. The distance between his home and office is 24 km. The total time taken by A in his whole journey is 45 minutes. Find the speed of A when he travels from office to home.
A’s average speed when he travels from home to office is 20% more than when he travels from office to home. He takes a break of 15 minutes for breakfast during his traveling. The distance between his home and office is 24 km. The total time taken by A in his whole journey is 45 minutes. Find the speed of A when he travels from office to home. Correct Answer 88 kmph
Let the speed of A when he travels from office to home be x.
Given that, Distance = 24 km
Total time taken by A in whole journey = 45 - 15 = 30 minutes = 1/2 hr
Now,
∴ 24/x + 24/1.2x = 30/60
⇒ x = 88 kmph
∴ A’s speed when he travels from office to home is 88 kmph.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025