A wholesaler sells books to a retailer at 10% profit. The retailer sells these books to customers at a profit of 8%. If the customer pays Rs. 270 for a book, then find the cost of the book to the retailer.

A wholesaler sells books to a retailer at 10% profit. The retailer sells these books to customers at a profit of 8%. If the customer pays Rs. 270 for a book, then find the cost of the book to the retailer. Correct Answer Rs. 250

Let the cost price of book for retailer be x, then

⇒ x × (108/100) = 270

⇒ x = 270 × (100/108)

⇒ x = 250

Related Questions