Pranav went to the bank at the speed of 60 km/h while returning for his home he covered the half of the distance at the speed of 10 km/h, but suddenly he realised that he was getting late so he increased the speed and reached the home by covering rest half of the distance at the speed of 30 km/h. The average speed of the Pranav in the whole length of journey is?

Pranav went to the bank at the speed of 60 km/h while returning for his home he covered the half of the distance at the speed of 10 km/h, but suddenly he realised that he was getting late so he increased the speed and reached the home by covering rest half of the distance at the speed of 30 km/h. The average speed of the Pranav in the whole length of journey is? Correct Answer 24 km/h

Given:

Pranav went to the bank at the speed of = 60 km/hr

While returning he covers half of the distance with the speed of = 10 km/hr

Remaining distance cover with the speed of = 30 km/hr

Concept/Formula:

Average speed = Total distance/Total time

If in these types of questions, the distance is the same then we ignore the value of the distance.

Average Speed = (2 × S1 × S2)/(S1 + S2)

Where, S1 is the speed of Car from A to B and S2 is the speed of Car from B to A

Calculation:

Let the distance be 60 km.

⇒ Time taken by Pranav from home to bank = 60/60 = 1 hour

⇒ Time taken by Pranav to cover half distance between bank and home = 30/30 = 1 hour

⇒ Time taken by Pranav to cover half distance between bank and home = 30/10 = 3 hours

∴ Average Speed = (60 + 30 + 30) / (1 + 1 + 3) = 120/5 = 24 km/hr

Related Questions