Mahesh travel at the speed of 15 km/h for first 15 kilometers, Speed of 30 Km/h for next 30 kilometers and at the speed of 45 Km/h for the next 45 kilometers. If Mahesh travels nonstop during the trip then find the average speed of the Mahesh for the whole trip?
Mahesh travel at the speed of 15 km/h for first 15 kilometers, Speed of 30 Km/h for next 30 kilometers and at the speed of 45 Km/h for the next 45 kilometers. If Mahesh travels nonstop during the trip then find the average speed of the Mahesh for the whole trip? Correct Answer 30 Km/h
Given:
Speed of 15 km/h for first 15 kilometers.
Speed of 30 Km/h for next 30 kilometers.
Speed of 45 Km/h for the next 45 kilometers.
Formula:
Average speed =Total distance/Total time
Calculation:
Time taken to travel 15 km = 15/15 = 1 hr
Time taken to travel 30 km = 30/30 = 1 hr
Time taken to travel 45 km = 45/45 = 1 hr
Total time = 1 + 1 + 1 = 3 hrs
Total distance = 15 + 30 + 45 = 90 km
∴ Average speed = 90/3 = 30 km/h
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025