A car travels 180 km from A to B at 60 kilometers per hour and returns from B to A along the same route at 90 kilometers per hour. The average speed, in kilometers per hour, for the round trip is :
A car travels 180 km from A to B at 60 kilometers per hour and returns from B to A along the same route at 90 kilometers per hour. The average speed, in kilometers per hour, for the round trip is : Correct Answer 72
Time taken in travelling from A to B = 180/60 = 3 hour Time taken in travelling from B to A = 180/90 = 2 hour Total time taken = 3 + 2 = 5 hour. Average speed = 2 x 180 / 5 = 72 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025