A car travels a certain distance and returns towards the starting point. While returning if he stops at a distance which is one-ninth of the total distance away from the starting point. The speed of the car is 10 km/hr. If it travelled the initial 100 km at a speed double than the usual speed and took 80 hours to complete whole journey, find the total distance (in km) travelled.
A car travels a certain distance and returns towards the starting point. While returning if he stops at a distance which is one-ninth of the total distance away from the starting point. The speed of the car is 10 km/hr. If it travelled the initial 100 km at a speed double than the usual speed and took 80 hours to complete whole journey, find the total distance (in km) travelled. Correct Answer 850
Given:
A car travels a certain distance and returns towards the starting point. It stops at a distance which is one-ninth of the total distance away from the starting point. The speed of the car is 10 km/hr.
Formula used:
Distance = time × speed
Calculation:
Let the total distance be 9x.
⇒ Total distance car travelled = 9x + 8x = 17x
Also, usual speed of the car = 10 km/hr
⇒ total Time = 100/20 + = 80
⇒ 5 + 1.7x – 10 = 80
⇒ 1.7x = 85
⇒ x = 50
Total distance travelled by car = 17x = 17(50) = 850 km