A trader goes to a wholesaler to buy 500 kg of merchandise. The wholesaler has a weighing balance that reads 1200 gm for a kg. Later, the trader sells 5 kg to a customer after marking up his cost price by 25% (without realizing that he was cheated by the wholesaler). What is the net gain or loss percent for the trader (approximately)?

A trader goes to a wholesaler to buy 500 kg of merchandise. The wholesaler has a weighing balance that reads 1200 gm for a kg. Later, the trader sells 5 kg to a customer after marking up his cost price by 25% (without realizing that he was cheated by the wholesaler). What is the net gain or loss percent for the trader (approximately)? Correct Answer 4.17 % gain

Given:

A trader goes to a wholesaler to buy 500 kg of merchandise 

The wholesaler's weighing balance reads 1200 gm instead of 1 kg 

Trader marking up his cost price by 25% (without realizing that he was cheated by the wholesaler)

Concept used:

Profit = S.P – C.P 

Profit% = (Profit/C.P) × 100

Where,

S.P → Selling price 

C.P → Cost price 

Calculations:

The actual quantity which is bought by trader = (500/1200) × 1000 = 416.66

Let the selling price of merchandise for wholesaler be 100 

The total price which is paid by the trader to the wholesaler for 416.66 kg = 500 × 100 = 50,000 

Per kg cost price of merchandise for the trader = 50000/416.66 ≈ 120 

Cost price of 5 kg = 120 × 5 = 600

Trader marking up his cost price by 25% 

So, The mark price of merchandise = 100 × (125/100) = 125 

The selling price of merchandise for trader = 125 

Selling price of 5 kg = 125 × 5 = 625 

Profit = 625 – 600 = 25 

Profit% = (25/600) × 100 = 4.17%

∴ The net gain for trader is 4.17%

Related Questions