A invests Rs. 2800 and B invests Rs. 2100 in a business, A withdraws his money after 6 months while C invested 25% of A's capital after 4 months when A withdraws his money and B invests for the whole year, if annual profit of is Rs. 930, then find B's share.
A invests Rs. 2800 and B invests Rs. 2100 in a business, A withdraws his money after 6 months while C invested 25% of A's capital after 4 months when A withdraws his money and B invests for the whole year, if annual profit of is Rs. 930, then find B's share. Correct Answer Rs. 540
Given:
Sum invested by A = Rs. 2800
Sum invested by B = Rs. 2100
Time for which A invested = 6 months
Time for which B invested = 12 months
Formula Used:
Profit = Investment × Time
Calculations:
Sum invested by A = Rs. 2800
Sum invested by B = Rs. 2100
Sum invested by C = 25% of 2800
⇒ Sum invested by C = Rs. (25/100) × 2800
⇒ Sum invested by C = Rs. 700
C invested after 4 months when A withdraws
⇒ Time for which C invested = 12 - 6 - 4 = 2 months
Profit ratio of
A : B : C = 2800 × 6 : 2100 × 12 : 700 × 2
⇒ A : B : C = 12 : 18 : 1
1 unit = 930/(12 + 18 + 1)
⇒ 930 / 31 = 30
⇒ B's share = 30 × 18 = Rs. 540
∴ The value of B's share is Rs. 540.