In a school, there are 55% students play Cricket, 50% students play Hockey and 25% students play both games. The difference between the number of students who play both games and the number of students who do not play any games is 40. Find the number of students who play only one game.

In a school, there are 55% students play Cricket, 50% students play Hockey and 25% students play both games. The difference between the number of students who play both games and the number of students who do not play any games is 40. Find the number of students who play only one game. Correct Answer 440

Given:

Total number of students in a school be N.

Total number of students who play only Cricket = (55/100 - 25/100)N = 30N/100

Total number of students who play only Hockey = (50/100 - 25/100)N = 25N/100

Total number of students who do not play any Game = N - 30N/100 - 25N/100 - 25N/100 = 20N/100

⇒ 25N/100 - 20N/100 = 40

⇒ N = 800

Total number of students who play only one game = 30N/100 + 25N/100 = 55N/100

∴ 55N/100 = 55/100 × 800 = 440

Related Questions