The number of students who play Hockey and Cricket is 60% and 50% respectively of the total number of students. The number of students who don't play Hockey and Cricket is 250. If the total number of students is 2500, then the number of students who play only Cricket is what percent of the number of students who play only Hockey?
The number of students who play Hockey and Cricket is 60% and 50% respectively of the total number of students. The number of students who don't play Hockey and Cricket is 250. If the total number of students is 2500, then the number of students who play only Cricket is what percent of the number of students who play only Hockey? Correct Answer 75%
Let the percentage of students who play both games be A.
Percentage number of students who doesn’t play any game = 250 × (100/2500) = 10%
According to the question,
⇒ 100 = A + (60 – A) + (50 – A) + 10
⇒ A = 20
Number of students who played only Hockey = × 2500 = 1000
Number of students who played only Cricket = × 2500 = 750
Required percentage = (750/1000) × 100 = 75%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025